28. oktoober 2015
ESIETENDUSED:
Kolmapäeval, 28. oktoobril kell 18 VAT Teatri “Klaasist loomaaed” Rahvusraamatukogu Teatrisaalis
Vahel ei ole väljapääsu. On sissepääs. Tennessee Williams nimetab “Klaasist loomaaeda” mälestusnäidendiks. Mälestused loovad meie oleviku, igapäeva, loovad aja ja ruumi, mälestused elustavad meie võime olla loovad ning loojad. Mälestused annavad tagasi meie valu. Ja rahu.
Williamsi näidendi on tõlkinud Jaak Rähesoo, lavastaja Katariina Unt, kunstnik Pille Jänes, lavastusdramaturg Siret Paju.
Osades: Katariina Unt, Ester Kuntu, Karl Laumets, Risto Vaidla.
Laupäeval, 31. oktoobril kell 18 “Tramm nimega iha” Endla Teatri suures saalis
Tennessee Williamsi psühholoogiliselt keeruka näidendi peateemaks on ideaalide ja unistuste vastuolu argise tegelikkusega. Kodu ja seltskondliku positsiooni kaotanud Blanche otsib pelgupaika õe Stella ja tema abikaasa Stanley, lihtsa töömehe juures. Lavastaja Ingomar Vihmari jaoks on Williamsi näidendi keskne telg kirjeldamatu õdedevaheline side, mis kunagi ei katke ning püsib tugevam kui mehe ja naise vaheline suhe.
Williamsi näidendi on tõlkinud Jaak Rähesoo, lavastaja ja muusikaline kujundaja Ingomar Vihmar, kunstnik Liina Unt, valguskunstnik Margus Vaigur, muusikaline kujundaja Ingomar Vihmar, videokunstnik Argo Valdmaa.
Osades Kleer Maibaum, Kati Ong, Karin Tammaru, Märt Avandi, Priit Loog, Ago Anderson, Ahti Puudersell, Ando Loosaar, Roland Leesment.
Laupäeval, 31. oktoobril kell 19 “Põhiküsimus” Eesti Draamateatri väikses saalis
Tee head ja sulle tasutakse veel paremini. Tom Stoppardi uues näidendis (esietendus jaanuaris 2015 Londoni rahvusteatris) antakse kaasaegse elu mõttekuses kahtlejatele selged retseptid, kuidas ületada mured ja probleemid. Põhiküsimus on selles, kas usud. Et kõik on materiaalne. Või et biokeemia taga on veel midagi. Ja kas sellel uskumisel üldse on mingit mõtet ja mis see maksab. Tegelikkus on ju selline, et vaatamata tõsiasjadele usuvad inimesed ikkagi ju, et kõik läheb hästi. Ja lähebki. Lõpp on õnnelik.
Autor Tom Stoppard, lavastaja Hendrik Toompere, kunstnik Riina Degtjarenko.
Osades Marta Laan, Tiit Sukk, Jüri Tiidus, Liis Haab (külalisena), Taavi Teplenkov, Hendrik Toompere, Inga Salurand, Liisa Pulk (külalisena).
Laupäeval, 31. oktoobril kell 19 “Üks mees, kaks bossi” Vanemuise suures majas
Briti kaasaegne dramaturg Richard Bean otsustas tuua Carlo Goldoni “Kahe isanda teenri” loo ajas ja ruumis pisut lähemale – 1963. aasta Brightonisse. Asi saab alguse kihluspeol, kuhu ootamatult sajab sisse eelmine, surnuks peetud, peigmehe-kandidaat. Edasises hakkavad omavahel kohti vahetama pätid ja politseinikud, teenrid ja isandad, supid ja praed, mehed ja naised, meheriietes naised ja… Hingetõmbeks aga astub üles Eesti parim skiffle-muusika bänd.
Richard Beani näidendi on inglise keelest tõlkinud Kalle Hein, lavastaja Andres Dvinjaninov, kunstnik Riina Degtjarenko, muusikajuht Ele Sonn.
Osades Andres Mähar, Marika Barabanštšikova, Piret Laurimaa, Ragne Pekarev, Priit Strandberg, Reimo Sagor, Sten Karpov, Riho Kütsar, Raivo Adlas, Peeter Volkonski, Märt Koik, Mihkel Kallaste jt.
Laupäeval, 31. oktoobril kell 19 “Keegi ei räägi koeraga normaalselt” Von Krahli Teatris
Mardi uue lavastuse iga stseen tegeleb ühe iseenesestmõistetavusega. Jim, Tõnis, Mehis ja Kertu käsitlevad väga lihtsaid asju ja nähtusi, mida nad oma elus pidevalt läbi elavad või igapäevaselt kasutavad uue ja harjumatu vaatepunkti kaudu. Saab nalja, vahepeal on väga kurb, kohati on imeliselt ilus ja kohati väga mõtlemapanev. Nii et ei mingit sürri, vaid olemasolemise ilu kogu oma valus ehk lavastus nii tavalistest asjadest, et paha hakkab.
Lavastaja Mart Koldits, tehnilised lahendused Enar Tarmo, videokunstnik Mikk-Mait Kivi, helikunstnik Jürgen Reismaa, rekvisiitor Kristiina Praks.
Näitlejad: Jim Ashilevi, Kertu Moppel, Tõnis Niinemets, Mehis Pihla.
NB! NÄIDENDIKUU esietendus Raadioteatris:
Laupäeval, 31. oktoobril kell 19.05 Andres Noormetsa “Asjad” Vikerraadios
Lavastaja ja muusikaline kujundaja Andres Noormets.
Hääled: Tambet Tuisk ja Andres Noormets.
*
NÄIDENDIKUU raames:
Kolmapäeval, 28. oktoobril kell 19 Rakvere Teatri kohvikus (Kreutzwaldi 2a, Rakvere)
Näidendikuu publikulemmiku “Johannese passioon” avalik ettelugemine.
Reedel, 30. oktoobril kell 19 Eesti Draamateatri Maalisaalis
2015. aasta näidendivõistluse võidutöö – Piret Saul-Gorodilovi “Tark mees taskus” – ettelugemine Esimese lugemise sarjas.
FESTIVAL
Teater Noorele Vaatajale 2015
28.–29. oktoobrini Vaba Lava teatrikeskuses (Tellsikivi 60a, C-hoones).
Lavastustega osalevad: Miksteater, NUKU teater, STL ja ZUGA, Tuuleveski, Piip ja Tuut Teater, Must Kast, Tsirkusekool ja VAT Teater. Kolmapäeval kell 15 toimuvad väiketeatrite ellujäämistrateegiate ümarlaud ning seminar teemal “Kaasaegne teater ja haridus: mõned võtted ja võimalused”.
Kava ja lisainfo: www.assitej.ee/festival
KÜLALINE:
Reedel, 30. oktoobril kell 20 Vaba Lava suures saalis Daniel Sloss “Really…?!”
Küll alles 24-aastane, kuid Edinburghi Fringe Festivali üks olulisemaid esinejaid, kes on 8 aasta jooksul on esinenud kümnetele tuhandetele inimestele. Ta on tuuritanud USA-s, Suurbritannias ja Austraalias ning ta esinenud telesaadetes “Sunday Night at the Palladium”, “John Bishop Show” ja “Conan O’Brien”.
Samal õhtul astub erikülalisena üles Kai Humphries (UK).