08. oktoober 2024
Lumivalgekese kiri jõuluvanale
Elas kord Lumivalgeke. Ta oli vendade Jacob ja Wilhelm Grimmi kirjutatud muinasloo kangelanna koos seitsme pöialpoisiga. Ta oli nii kaunis, et peeglikeselt seina peal vastu vahtimist saanud kuri võõrasema sängitas ta mürgiõunaga surmaunele printsi suudluseni. Läks õnneks, et temani surivoodini jõudis oma ning Okasroosikese klaaskirstuni tema õige prints.
Charles Perraut, kes on Okasroosikese autor, kirjutas 1697. aastal ka Tuhkatriinu loo ning tänu sellele, et oli mõlema metafoorse ohvri looja, vähemasti teadis kummalegi oma printsi kirjutada. Vennad Grimmid nimetasid Lumivalgekese kallima üldse vapraks kuningapojaks. On küll teadmata, kes ja millal näärivana kõrvale preili Lumehelbekese leiutas – üks, mis kindel – Snegurotška ei ole näärivana naine ja näärivana ei ole jõuluvana.
2017. aastal mängis noortestuudio MINA OLEN Südamesalu õunaaias mõttega, mis saab keskealisest Pinocchiost, kliimaksis Punamütsikesest, Hollywoodist Südamesallu sattunud Fionast ilma Shrekita ja lõpuks ometi „printsi“ kohanud Lumivalgekesest.
Peeglike-peeglike seina peal purunes nii mängupaika korrastades kui stuudiot käivitades talgute käigus korduvalt ning ebausumanatud seitse aastat õnnetut armastust tuli ära. Printsimänginu oli hoopis viinakuradit orjav sillaalune Dickensi lugudest, kes on tänini hea näitleja ning kõrgstiilist unistav prügikastikass a la James Elliotti „Kassid“ või sirtakit imiteeriv zombi-Zorbas.
Kasse ja kõiki teisi loomi-linde ju Lumivalgeke mõistab ja armastab keskealisena ja vanuigi ka, aga kellekski teiseks ükski muinasjututegelane aastate jooksul ei saa ning erinevate muinasjuttude tegelastest paare ei moodustu. Keskeakriisis Lumivalgeke ei ole Kunsmoor ei ole kunagi olnud Rapuntsel ega Vaprake.
Südamesalu salavägi on endiselt armastus, mida tõestas Lumivalgekese ja libaprintsi fopaa. Üle seitsme maa ja mere elab ja särab endiselt Haldjate kuninganna kui hõrk versioon vana tarka naist, Väike Merineitsi ja Pinocchio, Fiona ja Metsavana, Punamütsike ja Hunt on igaüks oma muinasmaa loonud ja õigete kaaslastega õnnelikuks saanud.
Lisaks sellele, et printsid on igas muinasjutus erinevad, ühendavad Lumivalgekest ja Snegurotškat seitse pöialpoissi. Kes need päkapikud on? Inimloomuse aspektid, härjapõlvlased, lapsed, mehed?
„Kallis Jõuluvana!
Mina, peagi 60aastane Lumivalgeke tean väga hästi, et oled lähenevate jõulude tõttu juba tänagi sama hõivatud kui Jumal isegi. Mõtlesin läbipõlenuna viimastele aegadele tagasi, et elu saaks arukamana minna edasi. Läbipõlemise tunnused olid kahekümnendates kogetud paanikahäired koos by-the-book oimetuse ja lennuvõimetusega.
Jaajaa, 7 aasta eest kujunesid Südamesalu lavastused ja lastelaagrid noortestuudioks ja kultuurikeskuseks, mille hüpertöömahukuseks andis tiivad võimetepiiril arvukas loomade lähedus.
Pandeemia ja noortepesakonna suurekskasvamine viis riigimetsa istutma ning otse hobusekoplist õpetajaks.
Lumivalgekese enese lapsed on toiminud kui käivitavad pöialpoisid – nendega koos sündinud visioonid on realiseerudes toonud tohutud ehitus-pinnase-võsatööd, mida sooritades on Lumivalgeke olnud vaimustunult kombo ema+isa+neeger. Aijaa, ei Astrid Lindgren, Agatha Christie ega me siin ei tohi sedasi väljenduda.
Seitse majakest kogukonnale, seitse valmimisootel teost töölaual, seitse korda seitse igapäevast sooritust on seitsme kodu loomisel, talude taastamisel või nullist rajamisel olnud nii inimvõimeteülesed, et vennad Grimmid, H. C. Andersen ja Walt Disney midagi sellist välja ei mõelnud. Nagu ka koos noorima päkapiku 18aastaseks saamisega 70tonniseks kosunud laenukoorma kandmist 3kordse õpetajamissiooniga.
Sõja vari pani Lumivalgekese äraminekumängu mängima ja paralleelselt ülirajude võsatöödega hispaaniate kinnisvarakataloogi koostama, koos hobuse jalatraumaga lõppes see mäng ja asendus süstalde, spreide, tablettidega pluss tavapärane trimmer-käru-akudrell-pintsel. August augusti poeg august tõi kaasa nii paljudele lausa epideemiliselt tuttava paanika ja elu esimesed antidepressandid.
Farmakoloogiline ja eks ka platseeboefekt setitas teadvustamise: lapsi ilmale tuues kohtuvad emad iga päksi sünniga uute erinevate dimensioonide ja galaktikatega – kõik meie lapsed on erinevate lugude kangelased. Ühtlasi on nii 7- kui 70aastastel uue ajastu inimestel töös ja hoos pidev kutsevalik ja identiteedi kataklüsmid.
Oh, Jõuluvana – ma ju tean, et teises-kolmandas nooruses Lumivalgekest läbi põletava identiteedikriisi võimendus on olnud võõra muinasjutu säästuprintsi tappev lähedus. Mürgiaurude ja ajuudu käest päästab füüsiline töö – ballett traktoriga ja tantsupartneriteks sang-kang-hang-pang.
Sabaandnud immuunsust toetas hobusega koos konsumeeritud penicillum – koos sellega sai manustatud teadmine, et ükski teisest muinasjutust pärit päka ei ole sõber ega pihiisa ega -ema.
Üksi. Paanika. Üksi. Ärevus. Üksi. Hobused-koer-kassid vastasid Sinu asemel, Jõuluvana, elukaare teises pooles naiste ühisele küsimusele, kas ma olen veel elus? Ilus?
Sa tead mu lapsepõlveunistust, houhouhou – 7 last ja palju loomi. Oskamatu manifesteerimise tulemus on tagajärg – 7 vale meest. Barbiele kohane Ken on vahele jäänud… vist.
Aino Pervik, Edgar Valter, Lehte Hainsalu, Ellen Niit ja Leelo Tungal on eluterves lapsemeelsuses tõeliselt teadnud, et Figaro ei ole kuningas ning Lumivalgeke ei ole Kunksmoor ka 100aastasena.
AliBaba ei ole Pahatari paariline, Saabastega kass ei kuulu Bremeni linna moosekantide bändi.
Jõuluvana, kallis, kui haigeks peab selleks jääma, et päkapikkude tublidus esile kutsuda ja armastus ära teenida?“
Kirja lõpetades kinnitas keskeakriisist iseendaks kasvanud Lumivalgeke endale: Kunksmoori kaksikleek Kapten Trumm ei sobi eakale Lumivalgekesele. Kordamine on tarkuse ema. Küsimus on vaid, kas ja kes ja kus on eakas Kuningapoeg – juba Kuningas või ikka veel poeg, kuningakutsikas?
1. Milliseid muinasjutte oled lugenud – kes ja kuidas luges, mis sulle hinge puges?
2. Milleks meile muinasjutud – nii lastena kui täiskasvanutena?
3. Milline on sinu jaoks muinasjuttude puhul raamatute ja (multi)filmide vahekord – pigem loed või vaatad filmina?
4. Kuidas muinasjuttude lugemist-vaatamist – aga ka nende juurdeloomist alles hoida?
5. Missugune muinasjututegelane oled sina ise – millisest muinasjutust, millise missiooniga?