20. oktoober 2024
Sa võid elada peadpidi kõrvaklappides ja silmini nuhvlis, aga moel või teisel jõuab kasvõi sinu alateadvusesse iga päev mitmeid kordi Maarja nimi. Vanaema räägib rästikuid talveunele keelitavast ussimaarjapäevast ja väidab, et maarja sõnajalad sobivad ainult kalmistule, sest seonduvad kaduvikuga nagu dinosaurusteajastu saadikud. Paelusside väljaajamiseks viime tänapäeval medikamente ostes oma raha apteegi kaudu farmaatsiatööstusele, ehkki kõigi tõbede vastu on abi su koduukse ees olemas.
Sinu uks ja kodu asuvad Maarja nimesse pühitsetud maal, mille puhul sul on vabadus valida, kas tajud seda Jumalaema neitsi Maarja või armastatu Maarja Magdaleena nimena. Peapiiskop nimetab Jeesuse tütre ema Johannese kõrval apostlite apostliks ning Rapla kahetorniline kirik on temanimeline – see on omamoodi julgustükk, kuivõrd kõikvõimalikud sildistajad on seda naist langenuks ja paheliseks põlastanud.
Suhtumised settivad ja teisenevad: Maarjamäe memoriaal justkui ei saa olla rahule pühendatud obelisk kui niisugune, nagu nõukogudeaegsed inimesed ei igatsenuks õigust ja õiglust maapealses paradiisis, mille saabumine ikka veel viibib.
Loetlegem tänaseid Maarja-nimelisi: Kangro, Kaplinski, Ilus, Lõhmus, Jakobson.
Maarja Kangro on Eesti Kirjanike Liidu esi… kes? Esinaine ei ole just päris tiitel, olgu siis juhtijanna, juhitar. Daam, kelle ema on Leelo Tungal ja isa helilooja Raimo Kangro, kirjutas äsja: „Che fai tu, luna, in ciel? Kirjanike Liiduga on täna ühendust võtnud juba mitu hullu, mõni ka ukse taga käinud…“
Maarja Kaplinski on Jaan Kaplinski tütar, kes õppis Rootsis Moreno instituudis psühhodraamat ning on vabakutseline digisisu autor, mida iganes see tähendab.
Maarja-Liis Ilus kõlab rahvuskehandi kõrvus kaelakee häälena ning on läbi erinevate telesaadete jaganud nii võistleja kui žüriiliikmena lootust, et klassikaline elegants ja intelligentne ilu jääb.
Maarja Lõhmuseid on lausa kaks – Tartu Ülikoolis töötav kaunis raadiohääl, Aivo Lõhmuse lesk ning Lea Maarja, kes oli Eesti ettevõtluse algusaegadel suurima skooriga alustaja ja täna tegeleb vabastava hingamise jm tervendusega.
Maarja Jakobson on üldtuntuim seriaalist „Õnne 13“, ent kõnetavaima ja mitmekihilisima rolli lõi filmis „Stiilipidu“ kuritarvitatud tütarlapsest kostüümilaenutajaks, kes end Sossi mäel tõestab. Olgu muude klassikokkutulekute ja sügisballidega nii kõrini kui just on – suurima teene on andekas kaunitar meie rahvale teinud nelja lapse emana.
Mis puutub Maarjamaasse enesesse, siis temaga on sama nagu lähedase inimesega – kaugelt paistab paremini. Mine kasvõi mõneks tunniks võõrsile – ei saa me läbi Lätita, Soome käib mõistagi kah. Tunned ka emakeelsete isamaa teeviitadeta, et oled kohal. Oled siin, kuhu seekord sündida otsustasid ning see ei ole nõrkadele.