08. aprill 2025
Mida ma tean Hollandist Raplamaa Rakenduslik Kolledž 11A
Ükskõik, millise riigi ja rahva peale sa 21. sajandi maailmas mõtled, enamvähem alati selgub, et sa tead palju enam kui sa tead, et sa tead – ja see tunne on hea. Dr Google ütleb Hollandi kohta otsingumootori avalehel igaühele oma visiitkaardi väärtuses sõna: tulbid, tuuleveskid, puukingad, Punaste Laternate tänav, Maeterlinck, laevad ja kodud vee peal, van Gogh, Erasmus Rotterdamist, Rotterdam kui sadamalinn, millest laulsid Kukerpillide mehed ning linn, kus elas Erasmus – legendaarne kirjanik, kelle nime järgi on nimetatud rahvusvaheline õpilasreisibüroo Erasmus+ koos Archimedese projektimaastikuga.
Raplamaa Rakendusliku Kolledži gümnasistid käisid 2025. aasta aprillis õpireisil Hollandi koolide keti juures Aventus, mille staap asus Apeldoorni linnas, mis on umbes meie Tallinna mõõtu ning külastati kolme erinevat linna ja selle võrgustiku kooli. Meie õpilased osalesid IT-tundides, loovainete loengutes, tegid koos uute sõpradega podcasti ja oma enese tulevikuplaane. Nii mõnigi, kes oli seni rahul pisiasjaga, et naabrimehel on friisi hobune, avastas nüüd enda jaoks täiesti uhiuued väljakutsed. Meie rahvas on targasti öelnud: „Kaugelt paistab paremini.“
Kuidas on saanud juhtuda nii, et oleme vapustatuna nutnud „Anne Franki päevikut“ lugedes ega tea, et genotsiidi ohvrist kaunitari majamuuseum hoones, kus ta natside eest varjudes „blogi“ pidas ning tapeti? Eks sellepärast rahvusvaheline Haagi sõjakohus Hollandis asubki. Võimalik, et madalmaine hingamine ongi häälestanud kirjanik Maeterlincki seesugusele kujundlikule süvanägelikkusele, millest on sündinud „Sinilind“ ning allegoorilised mesilaste ja termiitide elu kirjeldused.
Meie noored said teada, et lendavad hollandlased õpivad erinevalt meist valikainete kombodena, mis võimaldab pärast universaalse põhihariduse omandamist komplekteerida just endale sobiv õppeainete varia ning ehitada oma moodulitest täpselt selline haridus, mille baasil minna kõrgkooli ilma, et aega oleks raisatud asjatult piinavatele sobimatutele tundidele võõras vaos. Sellepärast tahaks nii mõnigi meie gümnasist kohe homme Hollandisse õppima minna – stipendiumid selleks on Erasmuse ja Archimedese varakambrites olemas.
Ideaalis peaks inimene, kes nooruses omandas sõnad Rembrandt ja van Gogh tundma nende suurmeeste kohta ja teenet suurel tervikpildil, mitte üksnes aastaarve ja teoste nimetusi. Samamoodi seostab tervikliku haridusega isiksus Lendavat Hollandlast ja „Kariibi mere piraate“ – avamerepurjekas, millest on inspireeritud filmisari peaosas Johnny Deppiga seilas 18. sajandil Hollandi ja Jaava saarte vahet, kuni meeskond haigestus katku. Alust ei lastud ühtegi sadamasse, meeskond suri nälga ja janusse ning täiesti realistlikud meresõitjad on korduvalt näinud musta rebenenud purjedega kummituslaeva, mis on ilmselgelt hukatusse triivinud kolmemastiline viirastus. Erinevalt hirmuäratavat miraaži näinud printsidest ja maadeavastajatest võivad tänased noored karistust kartmata oma reisimuljeid jagada. Veel enam: kesk-eesti suurima õppeasutuse sädeinimesed toovad parimad ideed ka meie kooli ning sündimas on meie kooli podcast Yapp-Studio, mis kujuneb sillaks erinevate maade koolinoorte vahel ning saab suures osas ingliskeelse sisu.
Kui sina, kallis eestlane, oled Canberras, Kuubal või Deventeris, on meie kolledži noorte taskuraadio sulle hingesoojendaks, teejuhiks ja inspiratsiooniks. Kuulmiseni!