06. juuni 2013
Indiaanilaager 2013
25.-28. juulil Jumindal
Käesoleva aasta Indiaanilaager toimub 25.-28. juulil Juminda poolsaarel. Tegemist on 4-päevase vaimse koosolemisega, mille käigus on mh. võimalik õppida Ameerika Põlisrahvaste iidseid traditsioone, võtta osa erinevatest töötubadest ja osaleda indiaanirahva tseremooniates.
Teepee püstitamine, higistamistelgi ehitamine, higistamise-, päikesetervitamise-, pühendumise- ja lilletseremooniad on vaid väike osa toimuvast.
4 päeva jooksul toimub midagi pidevalt ning paljudele osalejatele, kes on Indiaanilaagris käinud, on olnud see elu muutvaks sündmuseks.
Nagu mitmed on öelnud, et oli üks elu enne Indiaanilaagrit ja pärast Indiaanilaagrit on nüüd teine elu)
Indiaanilaagrite eesmärgiks on luua võimalusi erinevate kultuuride kohtumiseks ja kogemuste vahetamiseks, suurendades seeläbi inimeste teadlikkust Eesti ning Ameerika põlisrahvaste tarkustest ja kultuurist, õppida tolerantsust, oskust paremini tunnetada ümbritsevat keskkonda ning arendada harmoonilist elutunnetust.
Ühtlasi taaselustada oma Geneetilist Mälu sest ka eestlane on kord samamoodi elada osanud ja võibolla pole kaugel seegi aeg, kui meil uuesti niimoodi elada tuleb ning meie ainsateks liitlasteks on Loodus, Emake Maa ja … me ise.
Me ootame laagrisse kõiki toredaid inimesi, kellele pakub huvi Elu laiemalt. Kindlasti soovitame võtta Indiaanilaagrisse kaasa oma lapsed, et nad kogeksid tänapäevase pidevalt kiireneva elutempo, kiirtoidu, kaubanduskeskustes hängimise, mobiiltelefonide ja arvutimängudele vastukaaluks midagi muud, mida Elu samuti pakkuda võib. See Elu, mille tegelikud põhiväärtused ja -alused tänapäeval ununema kipuvad.
Laagri ajaks on osavõtjatel võimalik võtta kellad käelt ning elada nö. indiaaniajas. Need kes on laagrist varem osa võtnud teavad, et nendel päevadel tekib ajale täiesti uus dimensioon, mis erineb päris palju sellest, millega muul ajal harjunud oleme.
Tänavuse laagri tseremooniameistriteks on Mona Polacca, Jerry Nelson, Glen Juste, Carl Hubbard, Epifanio Carcia, Cathy Elkwoman Whitman, Tarmo ning Toomas Urb.
Indiaanirahvas tutvustab laagris oma elukäsitlust läbi kolme tegevusvormi
* Vestlusringid, milles tutvustatakse Ameerika põlisrahvaste ajalugu ja tänapäeva, traditsioone ning maailmanägemust. Samuti otsitakse lahendusi sellistele probleemidele nagu erinevate kultuuride kooseksisteerimine ja tolerantsus ning võimalused loodust säästvaks eluviisiks.
* Käsitöö- ja kunstiringid, milles tutvustatakse ja õpetatakse põlisameeriklaste käsitööd ja kunsti. Toimub ka käsitöölaat.
* Pühad toimingud, milles tutvustatakse põlisameeriklaste tseremooniaid ja rituaale
* Higistamistelgi ehitamine
* Teepee püstitamine
* Päikesetõusutseremoonia
* Tantsurituaalid
* Emakese Maa tervendamise rituaalid
* Higistamistseremoonia
* Pow Wow — tants ja laul trummi saatel
* Maailmaloomislegendide jutustamine
Rituaalidest lähemalt
POW WOW Põlisameeriklased õpetavadmeid tantsima laulu ja trummi saatel. Osalejate arv ei ole piiratud. Tants on austusavaldus Maaemale ja jalgadega tema masseerimine.
VESTLUSRING segagrupid ainult mehed ainult naised
Vestlusring on hingelise abi tseremoonia, mida viiakse läbi indiaanlaste maailmanägemusele toetudes. Osaleja mõistab, et algselt olid pühad tseremooniad ja uskumused elus kesksel kohal. Ei ole olemas midagi, mida need uskumused ei puudutaks. Iga inimene reageerib erinevalt võimalustele, mille olemasolu talle tänu ringis osalemisele selgeks võib saada.
HIGISTAMISTELGITSEREMOONIA (SWEAT LODGE) segagrupid ainult mehed ainult naised. See on keha, hinge ja vaimu puhastamise rituaal. Higistamistelk sümboliseerib Emakese Maa üska kuhu me nagu lapsed sisse poeme, et teda austada ja seal palvetada ning samas ka nii kehaliselt kui hingeliselt puhastuda -pimedas, kuumas ja niiskes, kõik tihedalt koos nagu üsas.
Kivid kuumutatakse lõkkes punaseks. Siis kantakse need telgi keskele. Inimesed istuvad ümber kivide. Tuuakse sisse püha vesi. Telk suletakse nii, et seest on täitsa pime. Tseremoonia läbiviija suitsetab tubakat ja laseb selle ringi käima, siis puistab ta kividele püha seedrit ja seejärel ohverdab neile vett, tekib aur. Tseremoonia käigus palvetatakse ja austatakse nelja püha algelementi — Tuld, Vett, Õhku ja Maad.
PÄIKESETÕUSUTSEREMOONIA varahommikune palvetseremoonia, millega tervitame tantsides algavat päeva läbi tule, vee, õhu ja maa. Läbiviija kasutab seedrit ja salveid.
KÄSITÖÖRING
Medicine Shield’i valmistamine — iga osaleja valmistab endale vapisarnase kilbi ja maalib sinna peale sümbolid, mis tema olemust kõige paremini iseloomustavad.
Dream Catcher’i valmistamine (unenäopüüdja) — legendi järgi kasutakse unenäopüüdjat kõikide heade ja halbade unenägude tabamiseks. Halvad jäävad kinni võrku hommikuvalguseni, mil nad ära põlevad. Head unenäod teavad teed unenäopüüdja keskel asuvasse auku, mille kaudu nad sulgedesse valguvad, et siis mõnel teisel ööl jälle tagasi tulla.
Helmestest käsitöö — osalejad õpivad erinevaid mooduseid helmestest ehete valmistamiseks.
Paljud inimesed püüavad tänapäeval kontrollida seda, mida nad ei oska seletada, et mitte tunda end haavatava ja nõrgana. Selline suhtumine hävitab tasakaalu maailmas, me ei ole avatud uuele ja ei oska raskes olukorras toime tulla.
Põlisameeriklaste töötoad ja tseremooniad toetuvad Põhja Ameerika hõimurahvaste õpetustele ja seega väljendavad põlisameeriklaste spirituaalset maailmanägemust ja kajastavad igapäeva elu. Põlisameeriklaste püha õpetus ei kuulu mingi sekti alla vaid lihtsalt aitab inimestel elust aru saada. Tänapäeva maailmas hakkama saamiseks on põlisameeriklaste iidne tarkus ja uskumused kaalukaks abiks.
Praktilist
Laagrist osavõtjad peaksid kaasa võtma telgi ja kõik muu telgis magamiseks. Samuti võtke kaasa isiklikud söögiriistad (taldrik, kahvel, nuga, lusikas ja kruus) — see on oluline, et säästa loodust ühekordselt kasutavate toidunõudega paratamatult tekkivast olmeprügist.
Tihtipeale on kahetsetud et KINGITUSI kaasa ei võetud. Indiaanirahvas hindab kinke, tihtipeale kingitakse need hiljem edasi ja mõni teie kingitus võib reisida kaugetele kontinentidele veel järgmiste põliselanike valdusse. Head kingitused on igasugune rahvuslik või enese valmistatud käsitöö, ka tubakas, elupuu okkad ilusa kotikese sees (kasutatakse tseremooniates), kõrgelt hinnatud on maiustused.
Kindlasti tuleb ka läbi aegade väga populaarseks osutunud INDIAANITURG, kus laagrist osavõtjad saavad osta endale indiaanikultuuriga seotud ehteid, käsitööd ja rõivaid. Turul saab maksta ainult sularaha eest.
Laagri osalemise annetus on 200 EUR osaleja kohta. Kuni 12-aastased lapsed saavad laagris osaleda tasuta. Osavõtu tasu katab indiaanirahva reisikulud ning toetab nende siinviibimist, sisaldab osavõtja toitlustamist (3 korda päevas) ja osalemist kõikidel toimuvatel üritustel.
Kuna annetuste laekumised on laagri korraldamise arvestuste aluseks, siis juba tehtud annetusi me kahjuks tagastada ei saa. Küll aga on võimalik tehtud annetuse eest laagrisse saata kedagi teist.
Registreerumise kinnitamiseks palume poole summa (100 EUR) ülekandmist MTÜ Sajand 22 arveldusarvele.
Saaja MTÜ SAJAND 22
Arveldusarve 221030805708 (Swedbank)
Selgitus ANNETUS + osavõtjate nimed
Laagris osalejate nimed ja laste nimed palume saata aadressile info@indiaanilaager.ee. Sellele aadressile kirjutage ka kõik tekkinud küsimused. Kui soovite seda teha kindlasti telefoni teel, siis numbril 55 522 522 oskab nendele vastused leida Priit Kuusik või numbril 56 836099 vastab teile Piret Rass. Kui on aga võimalik, siis on küsimused siiski eelistatud e-kirja teel.
Laagris osalejate arv on piiratud.
NB! Igasuguse alkoholi tarbimine javõi selle mõju all olemine on laagri toimumise ajal ja territooriumil keelatud!
Laagri algus on neljapäeval, 25.juulil kell 13.00
Lõunasöögi planeerime umbes kella 14.00 paiku
Algustseremoonia (Opening Circle) algab orienteeruvalt kella 15.00 paiku.
Edasi kulgeme juba indiaaniajas kuni laagri lõpuni pühapäeval orienteeruvalt kella 15.00 paiku;-)
Juhtnöörid, kuidas sõita Jumindale, leiad Kontakt alt.