10. november 2016
—
Eesti Vabaõhumuuseumi Setu talus 2. detsembril kell 12 –17 toimuvatel NAISTE KÄRAJATEL II arutletakse naiskogemuse ja naise muutunud rolli üle ühiskonnas läbi aegade. Sel korral on teemaks „ADVENIO – saabumine, päralejõudmine ja ootamine naise elus“.
Tänavu augustis, kui Raikkülas tähistati mitme sündmusega muistsete kärajate esmamainimise 800 aastapäeva, toimusid Paka mäel ka esimesed naiste kärajad.
Naiste kärajate eesmärk on saada kokku, vesta lugusid, kuulata ja arutleda naiseksolemise kogemuse ning muutunud rolli üle ühiskonnas läbi aegade. Luues sideme ajaloolise pärimusega, jagame ajastuteülest tarkust, kogemusi ja väge. Arutledes Eesti naise koha ja rollide üle ühiskonnas, aitame avardada ajalookäsitlust ja kujundada ühiskonnas võrdsemat soolist mentaliteeti.
Sel korral arutleme saabumise ja ootamise üle naise elus – on advendiaeg, advenio, ootusküllane aeg. Inimene ootab pidevalt midagi, ja naise elus on palju ootamist. Ootame aasta lõppu ja uue algust. Ootame talvist pööripäeva, mis tähistab looduses valguse võitu pimeduse üle. Kristlik traditsioon on lisanud Kristuse sünniootuse.
Maimu Berg on kirjutanud: „Olen palju oodanud. Aastaid. Aastakümneid. Vahel tundub, et elu ongi koosnenud ootustest ja mõningatest eksistentsiks hädavajalikest talitustest ootuste vahel. Ootuse jõud on vaid olnud erinev. Mõnikord on ootus lausa häirivalt intensiivne.“
Kõnelevad: Kauksi Ülle, Merili Metsvahi, Kristel Vilbaste, Annika Laats, Merike Kaunissaare.
Käravad: Liisa Pakosta, Tiina Jõgeda, … … …
Käramiste jutujärge hoiab Egge Kulbok-Lattik
Ajakava:
12.00 – 12.15 Kogunemine ja naiste kärajate avamine, musitseerib
12.15 – 12.45 Merili Metsvahi “…”
12.45 – 13.15 Kauksi Ülle “…”
13.15 – 13.45 Kristel Vilbaste “…”
13.45 – 14.15 Paus (toit, kohv, muusika)
14.00 – 14.30 Annika Laats “…”
14.30 – 15.00 Merike Kaunissaare ”Naine meedias” ?
15.00 – 15.30 Aruteluring teemal: „…“
16.00 – 16.45 Ühisarutelu
17. 00 Naiste kärajate lõpetamine, muusika
Korraldajad jätavad endale õiguse teha programmis muudatusi.
Info: Egge Kulbok-Lattik (+ 372 58 180 723), Elo Lutsepp (+ 372 53 44 769)
Täname: Eesti Kultuurkapitali ja Eesti Vabaõhumuuseumi!
Naiste kärajad kutsutakse kokku veendumusest, et inimühiskonna terviklikkus moodustub naistest-meestest ja nende mõtetest, teadmistest ning tegudest kokku. On asju, mida teevad ja teavad mehed loomuomaselt paremini – nii evolutsioonilise sättumuse kui ka kultuurilise traditsiooni tõttu. Aga on terve rida eluvaldkondi, mida just samadel põhjustel teavad ja tunnevad naised paremini.
Arheoloogid on kirjeldanud siinse kandi muistseid naisi vabade ja väärikatena, kes rääkisid ühiskonna asjus meestega kaasa. Kas muistsete naiste ühiskondlikust staatusest ja kogemustest on midagi vahetult meieni kandunud? Või on eesti naine vahepealsete eestkostesajandite jooksul ning praeguse üleilmastumise käigus võõrmõjusid vastu võttes kaotanud oma varasema tugeva positsiooni täielikult?