13. oktoober 2015
2015 / 42. nädal
ESIETENDUSED:
Esmaspäeval, 12. oktoobril “It’s looking like a castle if you don’t look up” Viljandi Kultuuriakadeemia mustas saalis
Teema, mida lavastajad uurivad, on lühidalt “miksitud kultuurisuhted”. Meie kultuur on osa meie maailmavaadetest ja meie maailmavaadet mõjutab, kuidas me näeme kõike, kaasa arvatud suhteid. Kuigi kultuurilised erinevused võivad tõstatada teatud probleeme, siis need probleemid on kindlasti läbi lugupidava ja toetavate suhete korrigeeritavad.
Lavastus sünnib Tantsulabori ja Tallinna Tantsuteatri koostöös. Tantsulavastuse autorid, lavastajad, koreograafid ja esitajad: Ruslan Stepanov ja Laura Keil, valguskujundaja Priidu Adlas, produtsent Heili Lindepuu.
Kolmapäeval, 14. oktoobril VAT Teatri “Kuidas ma koera sõin” Rahvusraamatukogu tornisaalis
Vladivostoki rannikul, Vene saarel, elutsevad haruldased pääsusaba-liblikad. Vene kirjanik ja teatraal Jevgeni Griškovets veetis oma ajateenistuse mereväes, kuid kas just sellel salapärasel saarel, kuhu sattumise eest noori hoiatati? Saarel, kus ohvitserid pidasid end aristokraatideks. Kus lõppes nii riik kui kontingent. Kirja see lugu igatahes sai ja muutis autori kodumaal üleöö kuulsaks. Lauri Saatpalu pole Vladivostokis käinud, kuid temagi teenis vene kroonus, õhukaitseväes. Lauri pole küll koera söönud, kuid ta tunneb samamoodi kui loo tegelane. Tunneb, et maailm muutus nende aastatega.
Autor Jevgeni Griškovets, lavastaja Margo Teder, valguskunstnik Triin Hook, kunstnik Pille Kose.
Näitleja Lauri Saatpalu.
Kolmapäeval, 14. oktoobril “Reha” Theatrumi saalis
Mida teha, kui sa ühel ilusal päeval ärkad suures mängus, kus mängitakse suurte panuste peale, aga sina oled nagu äsjasündinud. Kõik on uus ja tundmatu, teised sinu ümber osavad ja kogenud. Kas kohaneda kiiresti mängureeglitega või minna oma teed? Selles on küsimus. Kuidas jõuda järgmisele levelile? Kvalitatiivse hüppeni? Ja kes võidab selle mängu? Kas peale jääb algaja õnn või ülim kogemus? Kes on see üks ja õnnelik võitja? Kes on kõige ägedam?
Autor ja lavastaja Andri Luup, kunstnik Maarja Naan, koreograaf Tiina Mölder, helikunstnik Tõnis Leemets, valguskunstnik Helvin Kaljula.
Osades: Nero Urke, Tiina Mölder, Katariina Tamm (NUKU), Kristjan Üksküla (Tallinna Linnateater), Elisabeth Peterson ja Mihkel Vooglaid.
Kolmapäeval, 14. oktoobril “Romeo vs Julia” Karlova Teatris
Mis juhtuks, kui Shakespeare’i tegelased Romeo ja Julia oleks elanud tänapäevani?
25 aastat hiljem kohtuvad nad ootamatult raudteejaamas ning on sunnitud taas veetma koos ühe tunni. Kaks kuldses keskeas inimest, mees ja naine, meenutamas noorpõlves alanud muinasjuttu ja selle täiesti ebamuinasjutulisi keerdkäike.
William Shakespeare’i ainetel Lauri Sipari ja Liisa Urpelainen, soome keelest tõlkinud Maimu Berg, lavastaja, heli- ja valguskujundaja Ingo Normet, kunstnik Maarja Meeru.
Mängivad Elina Reinold ja Indrek Ojari (Tallinna Linnateater)
Laupäeval, 17. oktoobril “NO43 Kõnts” teatris NO99
Mis ajal me elame? Ajal, mil ebakindlus sünnitab hirmu. Hirm sünnitab aga vägivalda ja vägivald taas ebakindlust. Tsiviliseerituse õhuke membraan puruneb ning animaalne iha elada – iga hinna eest elada – võtab üle. Mugavus on sünnitanud barbarid, kes uputavad nüüd kõik oma ila, vere ja tühiste soovide sisse.
Lavastajad-kunstnikud Ene-Liis Semper, Tiit Ojasoo; töö kehaga Jüri Nael, valguskunstnik Petri Tuhkanen, muusikaline kujundaja Jakob Juhkam
Laval Marika Vaarik, Helena Pruuli, Rea Lest, Rasmus Kaljujärv, Ragnar Uustal, Gert Raudsep, Simeoni Sundja, Jörgen Liik, Jarmo Reha ja külalisena Raivo E. Tamm.
Pühapäeval, 18. oktoobril “Julia ja Romeo” Eesti Draamateatri Maalisaalis
Shakespeare’i tragöödias peavad teismelised armunud põgenema, kuid see plaan lõpeb sünges hauakambris surmaga, sest vaid nii saab võrsuda legend kõikvõimsast armastusest. Kuid kuidas oleks see maailmakirjanduse kuulsamaid armastuslugusid lõppenud siis, kui noorte põgenemisplaan oleks õnnestunud? Soome autorid pakuvad meile ühe võimaliku visiooni, mis oleks pääsemisele järgnenud. Mis oleks sellest loost saanud siis, kui tollest päevast oleks möödunud aastakümneid? Ja Kui Romeo Montecchi ja Julia Capuletti oleksid juhuse tahtel taas kohtunud ning siis kumbki oma vaatenurgast olnule tagasi vaadanud? Ja tõesti, kas on lugu kurvemat, kui kõikvõimsa armastuse lahtumine…
Autorid Lauri Sipar ja, Liisa Urpelainen, lavastus valmis rühmatööna, kunstnik Inga Vares, tõlkinud Maimu Berg. Mängivad Kersti Kreismann ja Martin Veinmann.