06. jaanuar 2025
Peep Vain: Tulgu see üks rikkalik, värvikirev ja tore aasta.
Kas Sul on alanud aasta eesmärgid ja tähtsamad fookused paigas?
Tule kümneks minutiks minu seltsi, et seada üheskoos 2025. aasta olulisemad eesmärgid.
Mis seisab ees? Millele keskenduda? Milleks valmistuda? Mille nimel pingutada? Mis asjad julgelt tähelepanuta jätta? Mida muuta? Mida sihtida ja jahtida?
Vaata videot ja paneme 2025. aasta fookuse koos paika!
Jah, uue aasta lubadustest on saanud juba omamoodi anekdoot ja paljud ei taha jaanuaris enam plaane tehagi.
Aga elu on näidanud, et kui Sa oma tulevikku – aastat, kuud või nädalat ette ei planeeri, siis…
Asjad kipuvad juhtuma inertsist umbes nii nagu nad eelnevalt juhtunud on.
Kui Sina ise oma valikuid enda eest ära ei tee, siis teevad seda tihti teised Sinu eest. Kas nad tahavad ja suudavad seda Sinu vajadusi arvesse võttes teha? Vaevalt küll…
Ja kes siis veel peaks Sinu plaane tegema ja neid teostama kui mitte Sina ise?
Videos jagan, kuidas hakata oma aastat looma ja kuidas seda ise teen.
Kui Sulle on aga plaanide tegemine täiesti vastukarva, siis vasta ainult sellele küsimusele:
Kui saaksid sellel aastal valida ainult ühe kirka unistuse nagu põhjatähe, siis mis see oleks?
Mis on üks suur asi, millele tahaksid sellel alanud aastal keskenduda?
Soovin, et kui see 2025. aasta on lõppenud, siis Sul oleks põhjust metsikult rõõmustada ja suurt rahulolu tunda.
Julget tulevikku vaatamist, julget pealehakkamist ja julget oma elu kapteniks olemist!
Peep
Igor Kim: HOIATUSSIGNAALID UNIVERSUMIST
On hoiatavad ja motiveerivad signaalid. Tahad välja mõelda, milliseid kasutab universum sagedamini, et sinuni jõuda? Sa õpid, kuidas dešifreerida universumi 3 signaali ja mis juhtub, kui neid ignoreerida.
2 tüüpi signaale, mida Universum sulle annab
Hoiatussignaalid
Kui sa lähed elus valesti, segaduses, saadab universum sulle signaale läbi haiguste, trauma, rahaliste kaotuste, suhete, konfliktide, tööhädade. Selliste signaalide dešifreerimine on ühtaegu lihtne ja keeruline.
Tihti on raske mõista, mida kõrgemad jõud öelda tahavad. Allpool mõned näited, kuidas universum märku annab. Nad aitavad sul elusituatsioone teise nurga alt vaadata. Ära võta neid kui täpseid selgitusi oma elus toimuva kohta, vaid kasuta neid vihjena.
Igal inimesel on omad nõrkused, valupunktid, mille kaudu kõrgem jõud kergemini sinuni jõuab.
Väikelastega emade jaoks on need laste haigused, meeste jaoks on signaalid kõige sagedamini raha, töökaotuse, äri kaudu. Kes loomi väga armastavad, seda näidatakse läbi loomahaiguste. Tavaliselt arvab inimene ise ära, et teeb midagi valesti ja lükkab olulisi samme edasi.
See on klassikaline näide. Kui lapsi tuleb tihtipeale rohkem, on ilmselt probleeme vanemate vahelises suhtes. Ema on väsinud, esitades lapse isale väiteid, et ta ei aita eriti ega vähe.
Kui inimene on töönarkomaan, püüab universum tõenäoliselt temani jõuda läbi haiguse. Kui ainult nii saad ta puhkama panna, siis lase tal haige olla. Milliste haigused muutuvad sagedasemaks ja/või tõsisemaks, kuni ta mõistab, et vajab tõelist, normaalset puhkust.
Kui inimene juhib raha valesti või on seadnud endale mingi rahalise eesmärgi ja kaldunud kõrvale seatud kursilt, näitab universum talle rahaliste kaotuste kaudu (ta ostis aegunud toote, unustas osa kaupu poodi, kaotas rahakoti, sõi pangaautomaadi kaardi ja raha on kiiresti vaja).
Läbi probleemide suhetes näitab universum meile kõige sagedamini, et inimene peaks pöörama tähelepanu iseendale, hakkama ennast hindama, austama.
Signaalid motiveerimiseks
On ka mõned motiveerivad signaalid. Nendega seotud olukorrad tunduvad esmapilgul keerulised, problemaatilised, kuid nende taga on midagi olulist. Nende abil tõukab universum sind mugavustsoonist välja astuma. Kui leiad end rasketes oludes, mõistad lõpuks, et sul jäi lihtsalt puudu see ülioluline samm järgmisele elu tasandile jõudmiseks. Universum tegi selle sinu jaoks.
Näiteks lõigatakse sind ära töökohal, kuhu sa läksid karistuseks niikuinii. Algul heidutad end, kuid siis mõistad, et oled lõpuks vaba ja suudad teha seda, mida oled alati tahtnud teha.
Pärast seda avavad paljud inimesed oma ettevõtte, hakkavad äri tegema, raamatuid kirjutama, maale. Aga see juhtub, kui kuulad seda signaali.
Kui hakkad sarnaselt eelmisele tööle jooksma, hakkab elu jälle hädasid täis saama.
Levinud signaal suhtes, mis motiveerib muutusi, on lahkuminek partneriga, tavaliselt mitte sinu algatusel.
Mul on elus mitu sellist olukorda olnud. Olen alati soovinud siirast suhet, mis põhineb armastusel ja mõistmisel, ning iga suhte mehega vaatasin läbi selle prisma, pettes ennast, sest armastust polnud seal. Mind hüljati, ma leinasin, kuid läbi selle “leina” tundsin end vabana ja siis mõistsin, et olen eksinud.
Sügaval sisimas tead, et pead astuma selle üliolulise sammu, kuid tihti ei suuda sa otsustada: loobuda töölt, minna lahku partnerist, keda sa ei armasta.
Võib-olla on see lihtsalt hirmutav asi, mida teha, kuid tihti tekib soov jääda heaks, soov kellelegi teisele mitte haiget teha. Igal inimesel on täielik õigus otsusega edasi lükata, kuni ta on valmis. Kuid sel juhul universumi signaalid ei peatu. Kõrgemad jõud annavad sulle regulaarselt teada, et oled soos ja vajad kuhugi liikuda.
Mis järgneb kolmele universumi signaalile
Kui sa ei kuulanud ühtegi universumi kolmest signaalist, kordub “kolm” aga karistus tuleb kõrgem kui see oli varem. Näiteks kolm esimest signaali on:
Signaal 1 – unustasin muudatuse poodi, tulin tagasi – nad andsid selle sulle;
signal 2 – ostetud kaup (kodumasinad, riided), siis selgus, et sama asja saab osta 2-3 korda odavamalt, kui ei kiirustanud ja rohkem pakkumisi otsi;
signaal 3 – kaotasin rahakoti koos rahaga.
Kolm signaali jäi vahele, teisest kolmest järgneb esimene signaal: külmkapp läks katki, pidin uue jaoks laenu võtma. Ja nii edasi kasvamine.
See juhtub seni, kuni mõistad, et see on signaal ja ei võta midagi ette. Kui kuulad oma vaimu mentoreid, tunned ära signaali ja liigud õiges suunas, siis lõpuks asjad muutuvad, koged vabanemist ja sõna otseses mõttes nihkud teise reaalsusesse, jõukamaks.
Meele ja hinge muutumine
Meisterlikkuse võtmed
Evald Kotkasulg: Hundikuu ja selle tähendus
Olete ehk kuulnud terminit “hundikuu” ja mõelnud, mida see täpselt tähendab? Rahvapärimuse järgi viitab hundikuu ajale, mil hundid ulguvad öötaevas – see on salapärane ja müstiline periood. Populaarses kultuuris on hundikuu tihti seotud libahuntide ja inimese muutumisega metsaliseks. Kuid mis on hundikuu tegelikult ja miks seda nii nimetatakse?
Mis on hundikuu?
Hundikuu on jaanuari esimene täiskuu ja ühtlasi aasta esimene täiskuu. See tekib siis, kui Kuu on jõudnud oma orbiidil Maa ja Päikese vahel sellisesse asendisse, et Kuu pind on täielikult päikesevalguse käes ning seega meile nähtavalt valgustatud. Hundikuu ilmub tavaliselt kuutsükli 14.–15. päeval ning seejärel hakkab Kuu uuesti kahanema ja liigub noorkuu poole.
Miks kutsutakse seda hundikuuks?
Aasta esimest täiskuud nimetatakse traditsiooniliselt hundikuuks, kuna just jaanuaris on põhjapoolkeral kõige sagedamini kuulda huntide ulgumist. Jaanuar on ka huntide paaritumisaeg, mil nende ulgumine on eriti sagedane.
Igal täiskuul on oma unikaalne nimi, mis on sageli seotud konkreetsete hooajaliste sündmustega. Näiteks aprilli täiskuud kutsutakse tihti “seemnekuuks” või “ärkavaks kuuks”, kuna see kuu seostub kevade saabumise ja looduse tärkamisega.
Hundikuu nime päritolu
Hundikuu nimi on tõenäoliselt pärit indiaanlaste kultuurist, kuid on ka teooriaid, et anglosaksid või germaani hõimud olid esimesed, kes seda nime kasutasid. Arvatakse, et tänapäeval kasutusel olevad kuunimed on segu indiaanlaste, anglosaksi ja germaani traditsioonidest.
Kas hundikuu muudab inimesi?
Populaarses kultuuris on levinud müüt, et täiskuu mõjutab inimeste käitumist – sellest tuleneb ka sõna “lunatic” (inglise keeles viide “kuuhullusele”). Kuigi on anekdootlikke viiteid, et täiskuu võib põhjustada unetust või mõjutada tuju, puuduvad teaduslikud tõendid, et hundikuu erineks selles osas teistest täiskuudest.
Jaanuari täiskuu lõunapoolkeral: Palvetav ritsikas
Põhjapoolkera rahvapärimustes tuntakse jaanuari täiskuud hundikuuna, kuid lõunapoolkeral, näiteks Lõuna-Aafrikas, kannab jaanuari täiskuu hoopis nime “palvetav ritsikas”. See nimi on inspireeritud samanimelisest putukast, mille liikumine ja käitumine on kohalikus kultuuris sümboolselt tähtsad.
Palvetav ritsikas on huvitav lihasööja putukas, keda iseloomustab kolmnurkne pea, suured silmad ja tähelepanuväärne jahipidamisstiil. Kuigi nad on suuruselt palju väiksemad kui lõvid või teised Aafrika kiskjad, on nad omas maailmas osavad ja efektiivsed röövloomad, kes söövad vaid elusaid saakloomi. Palvetav ritsikas sümboliseerib sageli keskendumist ja kannatlikkust, mis on olulised väärtused paljudes lõunapoolkera kultuurides.
Kokkuvõte
Hundikuu on aasta esimene täiskuu, mis langeb jaanuarikuusse. Selle nimi on seotud huntide ulgumisega põhjapoolkeral, mis on sel ajal kõige sagedasem. Samas, lõunapoolkeral tuntakse jaanuari täiskuud hoopis teise nimega, mis kajastab sealset unikaalset loodust ja kultuuri. Olgu põhjapoolkeral hunt või lõunapoolkeral palvetav ritsikas, täiskuu on alati olnud seotud inimeste tähelepanuga looduse ja selle rütmide vastu.
Kolmekuningapäev on jõuluaja lõpetamise püha ning tähistab päeva, mil kolm hommikumaa tarka või kuningat tulid vastsündinud Jeesuslast kummardama. Germaani rahvakultuuris arvestatakse siitpeale päikese- ja kuukalendri ühitamisest tulenev 12-päevane aastavahetus (saksa k. Zwölften) lõppenuks.[1] Seetõttu kannab kolmekuningapäev kuigivõrd ka aasta alguspäeva tähendust ja selle päeva eelõhtule on koondunud mitmesuguseid tulevikuennustusi.[2]
Kõrvutavalt jõulupühade ning nääripäevaga on eestlased kolmekuningapäeva nimetanud ka kolmanda(te)ks jõulu(de)ks. Leivu keelesaare eestlastelt on pärit tähepäeva või tähtepäeva nimetus. See viitab Jeesuse sündi kuulutavat tähte käes kandvate nn. tähepoiste perest peresse käimise kombele. Sama nimetust tuntakse Lätis.[3] Nimetused, nagu jordan või veeristsed, lähtuvad Ida kirikust.[4] Veerisse (vrd. vene k. водокреща) nimetus on veneõigeusu kiriku ning vene keele vahendusel tuntud ka näiteks vadjalastel, isuritel ning karjalastel, samuti vepslastel.[5] Tähelepanukeskmes on vee ristimise tseremoonia kirikulähedasel veekogul ja vee toomine kiriku juurde. Kuna see toimub tänini vana kalendriarvestuse järgi 19. I, siis võidakse kolmekuningapäeva ning jordanit käsitada eri tähtpäevadena. Pühitsetud jordaniveele on tervistavat toimet omistatud olenemata usulisest kuuluvusest.
Eestlaste aktiivne pöördumine veneõigeusku toimus Venemaa Balti-poliitika tulemusena 19. sajandi keskel, kuid see ei toonud kaasa kirikupühade omaksvõtmist. Jordanil käimine on siin erand. Mõnedki jordanivee pühitsemised leidsid sobiva toimumiskoha muistsetes kultusepaikades (näiteks Kavilda terviseallikal Puh, Uduallika lähistel Pil jm.). Kirikukombestikust eeskuju võttes on protsessioonilt tulijad andnud kodustelegi kolm lonksu jordanivett rüübata, piserdanud kariloomi ja toaseinu pühitsetud veega. Liigub ka humoristlikke lugusid efektiivsest tervistumisest, kui sakraalse „pühavee“ asemel pakuti tavalist või koguni uriinisegust vett. Samuti leidub vihjeid, et noored käisid nagu lihavõttepühadelgi seal hoopis „kurameerimas“. Puhtalt veneõigeusu alale Ida-Eestis niisugune humoristlik suhtumine ei puutu, küll aga piiri- ja sega-aladele.
Nii eestlaste kui vadjalaste kombestikus tuleb ette kultuurilaenu venelastelt – külma kostitamist.[6] Eestlaste kohta on teateid maa kirdeosast ning Lut. Ööseks pandi õue herneid või putru sõnadega: „Söö, külm, ära tule suvel vilja võtma.“ Lõ-E on teateid, et käidi kõrtsis ning tehti suvilistega kaubad kokku, kes missugusesse tallu suveks tööle tuleb. Mõned vastukäivad teated, enam Lä-E, on külaskäimise keelust. Eriti Lä-E, kuid ka mujal, on kolmekuningapäev jõuluaja lõpetajana üksiti külastuste- ning lõbustusterohke aeg. Samuti on soomlastel, nimetus loppiaiset – lõpetus märgib jõuluaja lõppemist.[7]
Kolmekuningapäev on jõuluõlgede väljaviimise (jõulukuusekombe ajal – jõulukuuse väljaviimise) tärmin. Enam Lä-E kui mujalt on teateid, et selleks päevaks toodi tuppa veel uued õled, heinad või põhud. Maskeeritult perest peresse käimised on samuti tunnuslikud Lä-E. Tüüpiline on kureks (vt. levikukaart: kolmekuningapäev) või karuks maskeerimine. Võrreldes muu jõuluajaga maskeerimisviisis ega rollimängus erinevusi pole. Sokuks maskeerimine on juhuslik. Päevakohane erijoon on „kolme kuninga“ ilmumine. Kolmeks kuningaks maskeerisid või pigem nimetasid end perest peresse õlut maitsma tulnud mehed.
https://www.youtube.com/watch?v=WeVzPllLCiI&list=TLPQMDUwMTIwMjV6rYCOH4v2uQ&index=7&pp=gAQBiAQB
Nappides kirjeldustes Lutsi eestlaste kohta on juttu kure kottiajamisest. Ühest teatest selgub, et see toiming on analoogiline vastla kottiajamisega vastlapäeval või luutsina kottiajamisega luutsipäeval.[8] Keegi noorematest, kes pole asjasse pühendatud, pannakse lakaluugi all kotisuud lahti hoidma ja mõni suurematest „tükke tarõ pääle.