25. aprill 2025
OLE AVATUD IMEDELE
On aeg vabatahtlikult valida südamehääl. Päeva energia soosib seda, et me julgeksime küsida imesid. Kui me arvame, et „Asjad on nii ja siis on nii ja see on nii“ – siis me ei ole imedele avatud.
Imedele avatuses olles me valime
„MA OLEN AVATUD SELLELE, ET TÄNA LÄHEVADKI KÕIK ASJAD VÄGA PALJU PAREMAKS JA IMELISEMAKS NING MINUS ON SUUR RAHU, TASAKAAL JA ARMASTUS.
KÕIK, MILLEST MA OLEN UNISTANUD, KÕIK MU ELLU TULEB JA MU ELUS ON IMELINE TASAKAAL MINU TEGEVUSTE JA MINU OLEMISE AJA VAHEL.
MA VABATAHTLIKULT VALIN ENNAST AVADA VEELGI KÕRGEMALE NÄGEMUSELE, TUNNETUSELE, TAIPAMISTELE, SUUREPÄRASTELE VÕIMALUSTELE.“
Draamadele keskendumise, meelemängude ja ärevusega kaasaminemise asemel lase lahti sellest, et mis peab nüüd kohe saama, vaid usalda, et „Saagu kõrgeim, elu näita, kuidas see kõige kõrgem saab praegu mu elus lahti rulluda.“ Sellega ma astun töisesse partnerlusse Universumiga ja selline suhtumine saab meile tuua uue küllusteadvuse, uue teadvuse tasandi, kus asjad rulluvadki mõnusalt lahti palju suuremas kergenduses, kui seda oli varasemalt muretsemise tasandil elamine.
Kui sulle tuleb jumalik juhatus midagi teha, siis ära lükka asju edasi. Haara härjal sarvist ja asu tegutsema.
Inimese Pühendumine Tõele, Aususele./ Dedication To Honesty, Truth./
-> Merike Taza, kommentaar all 🙂
[Q]: “Kuhu sobivad emotsioonid vaimse kasvu või vaimsete väärtuste puhul?
Tundub, et iga kord, kui sellest räägitakse,
ei teeni nad vaimset elu hästi.”
Me näeme Teadvuse Skaalal (®Map of Consciousness),
et emotsioon sõltub ühtsuse tasemest ja et emotsioon ise ei ole tingimata kahjulik.
Me rääkisime negatiivsetest emotsioonidest, mis kalibreeruvad alla 200: vaen, viha, enesehaletsus, süütunne, haletsus.
Aga kui te jõuate üle 200, siis nüüd muutuvad emotsioonid positiivseks eeliseks.
Pühendumine aususele on teatud emotsionaalsus.
See ei ole emotsionaalsus nii, nagu enamik inimesi sellest mõtleb, kuid see on teatud pühendumise ruum.
Te võite seda teha, kui te koristate hommikul kööki. Võite pühenduda sellele, et „saada see koht absoluutselt puhtaks nii, nagu ma tahan“.
Lõpuks näete, et kui emotsioon tõuseb, kalibreerub see üha kõrgemale ja kõrgemale. Tõenäoliselt on kõige tähtsam emotsioon… vaimses töös see, mis on armastus, kuid lisaks sellele ka pühendumine.
Mis teeb igasuguse vaimse mõistmise arusaadavaks ja tööks, on INIMESE PÜHENDUMINE TÕELE.
Nii et südame tee ja meele tee on üks ja seesama.
Nad jõuavad ühele ja samale teele.
Sest Advaita tee, Mitte-meele tee, zen’i tee, põhineb tegelikult sügaval ja intensiivsel pühendumusel.
Meele ühesuunalisus on intensiivse pühendumuse, armastuse väljendus, mis ei ole tavalise emotsionaalsuse maailmas.
Armastus, pühendumine, et saavutada ühesuunalise meelega olek, on äärmuslik ja intensiivne.
Et jätta kõik maailmas, keskenduda ainult sellele, mis on otse teie ees, ilma kõrvalekaldumisteta, nõuab intensiivset pühendumist, ja see ongi pühendumine.
David R. Hawkins
Uus! Beyond Illusion: Exploring Perception, Ego, and Meditation on the Path to Truth, lk 130-131
ENG: Original
The Commitment to Integrity
[Q]: “Where does emotion fit in spiritual growth or spiritual values? It seems that every time it’s spoken of, they’re not serving the spiritual life well.”
We see on the Scale of Consciousness that the emotion depends on the level of integrity and that emotion itself is not necessarily detrimental. We were talking about negative emotions which calibrate below 200: hatred, anger, self-pity, guilt, remorse. But as you get over 200, now emotion becomes a positive asset. The commitment to integrity is a certain emotionality. It’s not emotionality the way most people think of it, but it’s a certain space of commitment. You can do it when you clean up the kitchen in the morning. You can commit to “getting this place absolutely clean the way I want it.” Eventually you see as the emotion goes up, it calibrates higher and higher. Probably the most important emotion…in spiritual work is that of love, but beyond that, devotion.
What makes any spiritual understanding comprehensible, and work, is one’s devotion to the truth. So, the pathway of heart and pathway of mind are one and the same. They end up one and the same. Because the pathway of Advaita, let’s say, Advaita, pathway of No-mind, the pathway of Zen, is really based on a profound and intense dedication. One-pointedness of mind is the expression of an intense dedication, a love that is not in the world of ordinary emotionality.
The love, the devotion to achieve one-pointedness of mind, is extreme and intense. To leave everything in the world, fixate only on that which is straight ahead of you, with no deviance, takes an intense dedication, and that is devotion.
David R.Hawkins
New! Beyond Illusion: Exploring Perception, Ego, and Meditation on the Path to Truth, pg. 130-131
Pühendumine aususele – Śraddhā
Śraddhā — see on hinge sisemine kindlus ja südamest tulev pühendumine tõele, see on usaldus, mis ei vaja tõestamist.
See on südame loomulik hoiak, mis ütleb:
“Jah, see on tõeline.
Ma ei pruugi kõike veel mõista, aga ma tunnen ära selle valguse, selle õigsuse.”
Śraddhā sanskriti tähendus:
Śrat = tõde, valgus, kõrgeim tegelikkus
Dhā = hoida, kanda, toetada
Ehk siis “see, mis hoiab inimest tõe suunas”. Śraddhā ei ole pimesi uskumine ega sentimentaalne lootus — see on südame taipamine, intuitiivne teadmine, mis juhib sind edasi ka siis, kui meel kõhkleb või ei suuda seletada.
See on kindel valguse ja tõe kutse järgimine, isegi läbi uduste ja pimedate aegade.
Kui Hawkins räägib pühendumisest aususele ja tõele, siis ta kirjeldab tegelikult täpselt sama asja, mida Vedantas nimetatakse Śraddhāks. See ei ole emotsionaalne impulss madalama teadvuse tasandilt, vaid intelligentne, selge ja sügav südame avatus — armastuse ja tõe sisemine liit.
Pühendumine köögi koristamisele „nii hästi, kui ma suudan“ ei ole lihtsalt tegevus, vaid väljendus sellest Śraddhāst — soov mitte olla hajevil, mitte olla hooletu, vaid olla täielikult kohal ja aus oma kohalolu kvaliteedis.
Bhagavad Gītā ütleb (17. peatükk):
“Śraddhā-mayo ’yam puruṣo”
“Inimene on tehtud oma śraddhāst — see, millesse ta usub ja millele ta pühendub, see kujundab tema olemuse.”
See tähendab, et śraddhā ei ole midagi välist, vaid see on hinge suundumus ise, sisemine kvaliteet, mis määrab, millises suunas inimese elu liigub.
Śraddhā on nagu vaikne leegihelk südames, mis ütleb: “Ma jään tõe juurde. Ma hoian seda valgust. Ma kõnnin edasi, isegi kui tee tundub pime, sest miski sügaval minus juba teab.”
See on armastus tõe vastu, mis väljendub pühenduses, aususes ja kohalolus. Ja see, mida Hawkins kirjeldab kui südame ja meele teede ühtsust, on tegelikult just see śraddhā valguses kõndimine.
Taittirīya Upaniṣad (2.1.1):
“Śraddhāṁ bhaktiṁ medhām yajñam śāntim ātmānam.”
„Śraddhā, pühendumus, taipamine, ohverdus, rahu ja iseenda tunnetamine — need on selle tee sambad.“
Siin śraddhā on esimesena mainitud, sest ilma śraddhāta ei saa isegi taipamine (medhā) ega rahu (śānti) areneda. See on justkui esmane seeme, millest kõik vaimne kasv esile kerkib.
Bhagavad Gītā (4.39):
“Śraddhāvān labhate jñānaṁ, tat-paraḥ saṁyatendriyaḥ;
jñānaṁ labdhvā parāṁ śāntim acireṇa adhigacchati.”
„See, kes on täis śraddhāt, pühendunud ja meeleliselt distsiplineeritud, saavutab teadmise. Kui ta on selle teadmise saavutanud, jõuab ta kiiresti ülimasse rahusse.“
Gītā ütleb siin, et tõeline teadmine (jñāna) ei ole lihtsalt intellektuaalne mõistmine — see sünnib ainult siis, kui on olemas śraddhā. See ongi see, mida Hawkins kirjeldas kui “pühendumus tõele”.
Śaṅkarāchārya, Vivekacūḍāmaṇi (Verse 25):
“Śraddhā kathidyā? Asti śāstra-sya guruvākya-sya satya-buddhy-avadhāraṇam.”
„Mis on śraddhā? See on selge ja kindel arusaam, et pühakirjade ja õpetaja sõnad on tõesed.“
Śaṅkara toob esile, et śraddhā ei ole pimesi usk, vaid teadlik ja tark usaldus, mis toetub sisemisele taipamisele, mitte emotsionaalsele heitlikkusele.
Māṇḍūkya Kārikā (III.39):
“Śraddhā-bhakti-dhyāna-yogād ava-labhyah.”
„See (tõde, ātman, brahman) on saavutatav läbi śraddhā, pühendumuse (bhakti), meditatsiooni (dhyāna) ja ühtsuse tee (yoga).“
Siin on śraddhā aluseks kogu vaimsele praktikateele — see on see, mis hoiab inimest kursil, hoolimata sellest, kas meel on selge või segaduses.
Śraddhā ei ole emotsionaalne impulss ega naiivne usk. See on tark ja südamepõhine pühendumus, mis toetub sisemisele taipamisele ja armastusele tõe vastu. See on see “intensiivne pühendumus”, millest Hawkins rääkis — südame tee ja meele tee ühinemine.
Śraddhā on sisemine valgus, mis hoiab sind õigel teel isegi siis, kui maailm tundub kahtlev või meel eksleb. See on nagu sisemine ankur, millel püsib kogu vaimne kasv.
Merike Taza lehelt.
Tänu !
Margarita Lo lisas pealkirja: Inimese Pühendumine Tõele, Aususele / Dedication To Truth, Honesty.
Graydon Ursel:
I just came off a two-week Naval Ravikant binge, initiated by his recent podcast on Modern Wisdom.
God damn this man is wise. He’s one of the few people who speak with the wisdom density of a really good audiobook.
No words wasted. Just pure, uncut, practical philosophy injected straight into the jugular.
I selfishly wrote this newsletter to consolidate what I’ve consumed. May it also be of use to you. 🙂
Structure your life so you can do things when you want to, not when you have to
We’ve all been force-fed the “just do it” mindset like it’s gospel.
“Professionals do the work even when they don’t feel like it.”
This is true, but it can also lead to complete misery.
Discipline should build your freedom, not just endurance.
The goal is to build a life flexible enough to follow inspiration when it hits.
Build “specific knowledge”
According to Naval, specific knowledge is a unique combination of skills or knowledge that you are uniquely good at and love to do.
I wrote about this a while back in my Table-Shaped Man article. It’s much easier to become top 25% in 2-3 things as opposed to top .01% in one thing.
For example, someone skilled in coding, design, and music could carve out a niche for themselves that would be very hard to replicate.
“An elephant at a circus is kinda cool. So is a lion. But a lion ON an elephant is something unique.”
Increasing “surface area” for luck
This is an interesting rewording of “make your own luck”.
Picture yourself as a sailboat.
If you have a small sail, you won’t go very fast.
Even if you catch a massive tradewind (big lucky moment), your ability to capitalize is limited.
You increase the “surface area” of your sail through hard work and preparation.
Then, when opportunities arise, you’ll be prepared to catch the wind’s full force.
Happiness is a choice and a skill
Naval is a happy man. “Deliriously so,” in his words.
He says you can boost your “happiness baseline” over time. I believe it.
How so? Well, a big domino is how you deal with your desires:
Choose your desires wisely
“Desire is a contract you make with yourself to be unhappy until you get what you want.”
This quote hits extremely hard.
The moment you desire something – a promotion, a new car, a romantic partner – you have created a condition for dissatisfaction.
You have said, consciously or not, “I won’t be happy until this is mine.”
The solution is not to have any ambition, but to choose your desires wisely.
Try to have only one major desire at a time. Something truly important. Then, let go of the rest
Stacking up too many desires (money, fame, validation, possessions, etc.) will guarantee anxiety and disappointment.
Meditate
This is another way Naval achieves his incredible levels of peace and happiness.
His practice is simple: “Sit down, close your eyes, and just observe your thoughts.”
He recommends doing this for at least an hour a day with no headphones or music.
One hour per day with no music is actually really hard. Better to start with 10 mins per day and work your way up.
I also like to break up my meditation sessions. Once in the morning when I wake up and once in the sauna after the gym.
—
Hope you got 1-2 nuggets from this email.
Whether it’s saying no more often, simplifying your desires, or meditating for 10 minutes… test one thing out. The wisdom only works if you work it.
See you next week
If you found this post helpful/entertaining or know someone who would, I’d love if you could share it with them and invite them to subscribe:
https://www.entreflaneur.com/p/more-naval-pls